fbpx
Ayvalık Hakkında Bilgi

Ayvalık:

Balıkesir ilinin Ege’de yer alan güzide ilçesi: Ayvalık. Denizi, yeşili ve tarihi ile Türkiye’nin cennet köşelerinin başında yer alır. Ayvalık yüz ölçümü, 265 km2’dir. Ege bölgesinde yer almaktadır. 2016 sayımına göre Ayvalık nüfusu ise 68.457’dir.

Ayvalık Çarşısı ve Tarihi Ayvalık Evleri:

Ayvalık şehrinin merkezi, tıpkı çevresinde yer alan diğer güzellikler gibi muhteşem güzellikler barındırıyor. Eski Rum evleri, Taksiyarhis anıt müzesi, Çınarlı Cami, Hamidiye Cami, Ayazma Kilisesi, Saatli CamiAyvalık şehir merkezinde yer alan gezilmeye değer yerlerin başında yer alıyor.

Hediyelik eşya dükkanlarından sevdik lerinize hediyeler, kendinize hatıralıklar satın alabilirsiniz. Tarihi evlerin arasında gezinirken karnınız acıktığında kendinizi yöreye özgü yemeklerle şımartabilirsiniz.

Bölgeye özgü sarımsak taşı kullanılarak yapılmış tarihi evlerin önünde fotoğraf çekilmeyi de ihmal etmeyin. Toplam tescilli Ayvalık tarihi evi sayısı 1860 civarındadır. Bu sayı tescil altına alınmış en fazla ev bu civarda yer alıyor.

Ayvalık’ın Meşhurları:

Ayvalık zeytini ve Ayvalık zeytinyağı, Ayvalık tostu, nohutlu mezgit, ahtapot köftesi, balıklı bamya, deniz börülcesi, istifno otu salatası, sarımsaklı radika…

Ayvalık’a ulaşım:

Balıkesir merkeze yaklaşık iki saat (144km) mesafededir. İstanbul-Ayvalık mesafesi ise 406 km’dir. Ayrıca Bandırma’ya feribot ile geçip, Bandırma’dan Ayvalık’a 204 km yol ile ulaşabilirsiniz.

İzmir-Ayvalık arası 155 km.

Bursa-Ayvalık arası 277 km.

Susurluk- Ayvalık arası 170 km.

Çanakkale- Ayvalık arası 167 km.

Ankara- Ayvalık arası 657 km.

Cunda Adası- Ayvalık arası 8 km.

Efes- Ayvalık arası 239 km.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * olarak işaretlendi

Fiyatlandırma Planını Değiştirin

Değiştirmeden önce Fiyatlandırma Planlarının ayrıntılarını kontrol etmemi öneririz. Buraya TıklayınUSD12090 günİlan Başına Ödeme0 Genelde & 0Öne Çıkan İşletmelerUSD9045 günİlan Başına Ödeme0 Genelde & 0Öne Çıkan İşletmelerUSD0.0030 günİlan Başına Ödeme0 Genelde & 0Öne Çıkan İşletmeler